România a început bine meciul cu Ungaria, am dominat mare parte din prima repriză, însă pas cu pas au apărut erorile, ratările, iar unguroaicele au ieșit la "rampa” Jocul agresiv și o evolutie exceptionala a portăriței Kiss au facut ca Ungaria sa învinga cu 31-29, iar calificarea tricolorelor în semifinalele Campionatului European de handbal feminin depindea de rezultatul partidei Olanda vs Germania (nemțoaicele nu trebuie să învingă la o diferență mai mare de 11 goluri).

În plus, în minutul 52 am pierdut-o pe Cristina Neagu - liderul naționalei s-a accidentat la genunchi, a părăsit terenul pe targă și a fost dusă la spital.

In ultima partida dintre Germania si Olanda, rezultatul a fost unul normal 27 – 21 pentru batave, Romania termina pe locul doi grupa si merge alaturi de Olanda in semifinalele si finalale de la Paris.

Esti aici !

You are here:Sport»Romania invinsa de Ungaria (29 -31) se califica totusi in semifinalele europenelor. Duel cu Rusia pentru marea finala