Băluță și Ivan decisivi în victoria României cu Chile, scor 3-2

In debutul amicalului de la Cluj dintre România și Chile cei doi craioveni au fost rezerve, aceștia au intrat în repriza a doua. Andrei Ivan a fost introdus la pauză, înlocuindu-l pe Romario Benzar, în timp ce Băluță l-a înlocuit pe Bogdan Stancu în minutul 66.

Ivan a fost unul dintre cei mai periculoși fotbaliști ai naționalei, creându-și două ocazii importante și punând o presiune importantă pe poarta oaspeților. Alex Băluță la debutatul oficial în echipa națională a reușit să aduca victoria României printr-un gol marcat în minutul 83 al partidei.

Alex Băluță, eroul României din această seară, a declarat următoarele lucruri: „Nu am cuvinte, sunt foarte fericit. Numărul 13 mi-a purtat noroc, este și ziua mea de naștere. Sper să reușesc cât mai multe goluri în tricoul echipei naționale. Este un sentiment unic, port cu mândrie tricoul și sper să îl port cât mai mult. Sunt optimist să rămân la națională, am reușit să dau gol.”